  • SA43-11YWA
SA43-11YWA
advertisement
Manufacturer No:
SA43-11YWA
HK JDW NO:
432-SA43-11YWA
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
SA43-11YWA
Description:
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 0.43"
Step5Bar-code shipping tag
SA43-11YWA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.748 Hx0.496W x 0.310 D 19.00mmx12.60mmx7.87mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Yellow
  • Additional Feature
    IC COMPATIBLE
  • Subcategory
    LED Displays
  • Number of Functions
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Optoelectronic Device Type
    SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
  • Forward Current
    20mA
  • Luminous Intensity
    6.5 mcd
  • Millicandela Rating
    6.5mcd
  • Wavelength - Peak
    590nm
  • Power Consumption
    75mW
  • Display Type
    7-Segment
  • Forward Voltage-Max
    2.5V
  • Digit/Alpha Size
    0.43 10.92mm
  • Common Pin
    Common Anode
  • Height
    18.9992mm
  • Character Height
    10.92mm