  • PSD1R5121212
PSD1R5121212
advertisement
Manufacturer No:
PSD1R5121212
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PSD1R5121212
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
PSD1R5121212
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PSD1R5121212
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Series
    PSD (1.5W)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.79Lx0.63W x 0.31 H 20.0mmx16.0mmx8.0mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1.6W
  • Power Rating
    1.44W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-T6
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    65mA 65mA
  • Output Current
    60mA
  • Output Power
    1.5W
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    60mA
  • Height
    7.874mm
  • Width
    16mm