  • PT300R-1200-VM
PT300R-1200-VM
advertisement
Manufacturer No:
PT300R-1200-VM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-PT300R-1200-VM
Package:
Radial, Vertical (Open)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PT300R-1200-VM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PTR
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.250Lx0.700W 31.75mmx17.78mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    17.78mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    3.3A
  • Lead Spacing
    12.7mm
  • Lead Diameter
    0.63 mm
  • Inductance
    300μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    150mOhm Max
  • Max DC Current
    3.3A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Height
    33.78mm
  • Height Seated (Max)
    1.330 33.78mm