  • PTD901-1015F-B103
PTD901-1015F-B103
advertisement
Manufacturer No:
PTD901-1015F-B103
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTD901-1015F-B103
Package:
Datasheet:
PTD901-1015F-B103
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTD901-1015F-B103
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    Pro Audio PTD90
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Depth
    9.5mm
  • Construction
    Multi-Ganged
  • Base Part Number
    PTD901
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Voltage - Rated AC
    150V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Actuator Type
    Flatted
  • Size Code
    3728
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.445 x 0.374 Face x 0.445 H 11.30mmx9.50mmx11.30mm
  • Life (Cycles)
    15000 cycles
  • Length
    22.05mm
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm