  • PTD901-2220F-B502
PTD901-2220F-B502
advertisement
Manufacturer No:
PTD901-2220F-B502
HK JDW NO:
103-PTD901-2220F-B502
Package:
Datasheet:
PTD901-2220F-B502
Description:
Res Carbon Film POT 5K Ohm 20% 1/20W 1(Mech)Turn 6mm (27.05 X 9.5 X 11.3mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
PTD901-2220F-B502
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Pin
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Depth
    9.5mm
  • Base Part Number
    PTD901
  • Military Standard
    Not
  • Actuator Type
    Flatted
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.445 x 0.374 Face x 0.445 H 11.30mmx9.50mmx11.30mm
  • Length
    27.05mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm