  • PTD904-1015F-A104
PTD904-1015F-A104
advertisement
Manufacturer No:
PTD904-1015F-A104
HK JDW NO:
103-PTD904-1015F-A104
Package:
Datasheet:
PTD904-1015F-A104
Description:
Res Carbon Film POT 100K Ohm 10% 1/40W 1(Mech)Turn 6mm (32.2 X 9.5 X 11.3mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
PTD904-1015F-A104
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.025W 1/40W
  • Power Rating
    25mW
  • Max Power Dissipation
    25mW
  • Depth
    9.5mm
  • Construction
    Multi-Ganged
  • Base Part Number
    PTD904
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.025W
  • Actuator Type
    Flatted
  • Working Voltage
    20V
  • Size Code
    3768
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Rectangular - 0.445 x 0.374 Face x 0.445 H 11.30mmx9.50mmx11.30mm
  • Number of Gangs
    4
  • Length
    32.2mm
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm