  • PTFT0603L1002JW
PTFT0603L1002JW
advertisement
Manufacturer No:
PTFT0603L1002JW
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-PTFT0603L1002JW
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PTFT0603L1002JW
Purchasing and Inquiry
PTFT0603L1002JW Overview
Keeping PTC thermistors in 0603 (1608 Metric) packages prevents them from being damaged. A Tape & Reel (TR) is used for the safety of these PTC thermistors. PTC thermistors have terminations of 2. In this thermistor, there are 2 pins. This power loss should be transferred and conducted by the thermistor to the circuit without overheating. There is 0.075W heat produced by PTC thermistors.
PTFT0603L1002JW Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: PCB, Surface Mount
Resistance @ 25°C: 10kOhm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: PTFT
Operating Temperature: -55°C~125°C
Tolerance: 5%
PTFT0603L1002JW Applications
There are a lot of Vishay Dale PTFT0603L1002JW PTC Thermistors applications.
  • Electronic ballasts
  • Circuits for ETC equipment
  • Thermal threshold detection
  • Household appliances
  • Industrial electronics, motor drives, and lighting drivers
  • Display backlights
  • Various motor driving circuits
  • Electronic Test Equipment
  • Secondary protection of battery packs
  • Motor protection
Step5Bar-code shipping tag
PTFT0603L1002JW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PTFT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.075W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    30V
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance @ 25°C
    10kOhm
  • Length
    1.6mm