  • PTHF250R-121VM
PTHF250R-121VM
advertisement
Manufacturer No:
PTHF250R-121VM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-PTHF250R-121VM
Package:
Radial, Vertical (Open)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTHF250R-121VM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Material - Core
    Molybdenum Permalloy(MPP)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    PTHFR-VM
  • Size / Dimension
    0.800Lx0.500W 20.32mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Toroidal
  • Current Rating (Amps)
    2.07A
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    2.07A
  • Inductance
    250μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    160mOhm Max
  • Max DC Current
    2.07A
  • Frequency - Self Resonant
    1MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    2.2A
  • Height Seated (Max)
    0.975 24.76mm
  • Length
    20.32mm
  • Width
    12.7mm