  • PTL1608-F18NT
PTL1608-F18NT
advertisement
Manufacturer No:
PTL1608-F18NT
Manufacturer:
Toko
HK JDW NO:
4668-PTL1608-F18NT
Package:
0603
Datasheet:
Description:
PTL1608-F18NT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Toko stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTL1608-F18NT
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    3%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    18 nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.5Ohm
  • Frequency - Self Resonant
    2.4GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    0.18A
  • Inductance-Nom (L)
    0.018 µH
  • Height
    500μm
  • Length
    1.6mm