  • PTS060301B100RPU00
PTS060301B100RPU00
advertisement
Manufacturer No:
PTS060301B100RPU00
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-PTS060301B100RPU00
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
Temp Sensor Analog 2-Pin SMD Box
Step5Bar-code shipping tag
PTS060301B100RPU00
    Select All
  • Min Supply Voltage
    2.4V
  • Current
    0.5mA
  • Resistance Tolerance
    ±0.3%
  • Resistance @ 0°C
    100Ohms
  • Height
    450μm
  • Length
    1.55mm
  • Width
    850μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • RTD Material
    Platinum
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2014
  • Series
    PTS
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD (SMT) Tabs
  • Temperature Coefficient
    ±3850ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Output Type
    Analog
  • Max Supply Voltage
    5.5V