  • PTS080501B500RPU00
PTS080501B500RPU00
advertisement
Manufacturer No:
PTS080501B500RPU00
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-PTS080501B500RPU00
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
Temp Sensor Analog 2-Pin SMD Box
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTS080501B500RPU00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • RTD Material
    Platinum
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    PTS
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD (SMT) Tabs
  • Temperature Coefficient
    ±3850ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Output Type
    Analog
  • Current
    0.4mA
  • Resistance Tolerance
    ±0.3%
  • Resistance @ 0°C
    500Ohms
  • Height
    450μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm