  • PTS1206M1B100RP100
PTS1206M1B100RP100
advertisement
Manufacturer No:
PTS1206M1B100RP100
HK JDW NO:
878-PTS1206M1B100RP100
Description:
PLATINUM THIN FILM SMD 1206 SENS
Step5Bar-code shipping tag
PTS1206M1B100RP100
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q200, PTS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±3850ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Body Length or Diameter
    3.2mm
  • Case Code (Imperial)
  • Body Breadth
    1.6 mm
  • Current
    1mA
  • Resistance Tolerance
    ±0.3K
  • Resistance @ 0°C
    100Ohm
  • R0-Nom
    100 Ω
  • Body Height
    0.55mm