  • PV10-38R-E
PV10-38R-E
advertisement
Manufacturer No:
PV10-38R-E
HK JDW NO:
583-PV10-38R-E
Quantity:
In Stock : 12889
Step5Bar-code shipping tag
PV10-38R-E
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2009
  • Feature
    Brazed Seam
  • Part Status
    Active
    Yellow
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Insulation Diameter
    0.225 (5.72mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    3/8 Stud
  • Length
    33.274mm
  • Thickness
    0.040 1.02mm
  • Length - Overall
    1.310 33.27mm
  • Width - Outer Edges
    0.580 14.73mm