  • PV14-610R-C
PV14-610R-C
advertisement
Manufacturer No:
PV14-610R-C
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PV14-610R-C
Package:
197
Datasheet:
PV14-610R-C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PV14-610R-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Package / Case
    197
  • Weight
    122.46994g
  • Material - Insulation
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2001
  • Feature
    Brazed Seam
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • HTS Code
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.9mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    WIRE TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    6 8 10 Stud
  • Terminal Gender
    FEMALE
  • Length
    25.4mm
  • Width
    7.874mm
  • Thickness
    0.032 0.81mm
  • Length - Overall
    1.000 25.40mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm