  • PVC6G501A01B00
PVC6G501A01B00
advertisement
Manufacturer No:
PVC6G501A01B00
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PVC6G501A01B00
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PVC6G501A01B00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Composition
    Ceramic, Cermet
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • Power Dissipation-Max
    500mW
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Height
    8.001mm
  • Length
    6.9088mm
  • Width
    6.5024mm