  • PVG3A502C01R00
PVG3A502C01R00
advertisement
Manufacturer No:
PVG3A502C01R00
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PVG3A502C01R00
Step5Bar-code shipping tag
PVG3A502C01R00
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    60mg
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    J-Hook
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.6mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Military Standard
    Not
  • Working Voltage
    200V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Power Dissipation-Max
    250mW
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    2.0066mm
  • Length
    3.6mm
  • Width
    3.4036mm