  • PX0575/10/63
PX0575/10/63
advertisement
Manufacturer No:
PX0575/10/63
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-PX0575/10/63
Package:
Datasheet:
PX0575/10/63
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PX0575/10/63
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Material
    BRASS
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Shell Material
    POLYAMIDE
  • Housing Material
    Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    PX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades
  • Number of Positions
    3
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Current Rating
    10A
  • Approval Agency
    CCC, CSA, ENEC, UL, VDE
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Current - UL
    15A
  • Voltage - IEC
    250VAC
  • Filter Type
    Unfiltered - Commercial
  • Accomodates a Fuse
  • Panel Thickness
    0.039 1.00mm