  • PXB15-24WS15/NT
PXB15-24WS15/NT
advertisement
Manufacturer No:
PXB15-24WS15/NT
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PXB15-24WS15/NT
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
PXB15-24WS15/NT
Description:
IC CONV DC-DC 15V 1A 15W PCB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PXB15-24WS15/NT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    PXB (15W)
  • Size / Dimension
    1.00Lx1.00W x 0.39 H 25.4mmx25.4mmx9.9mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, UL
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    1A
  • Output Power
    15W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Current - Output 1
    1A
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Height
    9.906mm
  • Length
    25.4mm
  • Width
    25.4mm