  • PZB300MC23R30
PZB300MC23R30
advertisement
Manufacturer No:
PZB300MC23R30
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PZB300MC23R30
Package:
Radial - 3 Leads
Datasheet:
PZB300MC23R30
Description:
PZB300MC23R30 datasheet pdf and Film Capacitors product details from KEMET stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
PZB300MC23R30 Overview
This electrical device has a 0.787 20.00mm lead spacing.-40°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.
PZB300MC23R30 Features
PZB300MC23R30 Applications
There are a lot of KEMET PZB300MC23R30 applications of film capacitors.
  • Electronic ballasts
  • IGBT
  • TV and monitor sets
  • Coupling, decoupling
  • Matching networks
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Switch mode power supplies
  • Snubbering
  • Global positioning systems
  • Industrial and automotive inverters
Step5Bar-code shipping tag
PZB300MC23R30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 3 Leads
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Paper, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    PZB300
  • Size / Dimension
    0.945Lx0.492W 24.00mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    275V
  • Pitch
    20mm
  • Depth
    12.5mm
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    20mm
  • Capacitor Type
    PAPER CAPACITOR
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Spacing
    0.787 20.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm