  • PZU2.7B1A,115
PZU2.7B1A,115
advertisement
Manufacturer No:
PZU2.7B1A,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PZU2.7B1A,115
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
PZU2.7B1A,115
Purchasing and Inquiry
PZU2.7B1A,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 20μA @ 1V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A reverse leakage current that reaches 20μA is the maximum.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.1V @ 100mA is provided.
PZU2.7B1A,115 Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 20μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
PZU2.7B1A,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. PZU2.7B1A,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
PZU2.7B1A,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    PZU2V7
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    20μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    2.7V
  • Zener Voltage
    2.7V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA