  • PZU3.6B2A,115
PZU3.6B2A,115
advertisement
Manufacturer No:
PZU3.6B2A,115
HK JDW NO:
554-PZU3.6B2A,115
Datasheet:
PZU3.6B2A,115
Purchasing and Inquiry
PZU3.6B2A,115 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 5μA @ 1V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Reverse leakage currents can reach 5μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6V.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.Zener single diode reaches 1.1V @ 100mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
PZU3.6B2A,115 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
PZU3.6B2A,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. PZU3.6B2A,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
PZU3.6B2A,115
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Base Part Number
    PZU3V6
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6V
  • Zener Voltage
    3.675V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%