  • Q16P1CXXG12E
Q16P1CXXG12E
advertisement
Manufacturer No:
Q16P1CXXG12E
HK JDW NO:
67-Q16P1CXXG12E
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
INDICATOR 12V 16MM PROMINENT GRN
Step5Bar-code shipping tag
Q16P1CXXG12E
    PANEL MOUNT
  • Material
    Brass
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Panel Cutout Dimensions
    0.63 (16.00mm)
  • Voltage
    12V
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Size
    10.00mm Dia
  • Forward Voltage
    12V
  • Luminous Intensity
    40 mcd
  • Millicandela Rating
    60mcd
  • Overall Height
    4.75mm
  • Lamp Color
    Green
  • Length
    48.5mm