  • QXK2E104KTPTZH
QXK2E104KTPTZH
advertisement
Manufacturer No:
QXK2E104KTPTZH
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXK2E104KTPTZH
Package:
Radial
Datasheet:
QXK2E104KTPTZH
Purchasing and Inquiry
QXK2E104KTPTZH Overview
Electrical devices with 0.413 10.50mm lead spacing are used in this application.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~105°C.
QXK2E104KTPTZH Features
QXK2E104KTPTZH Applications
There are a lot of Nichicon QXK2E104KTPTZH applications of film capacitors.
  • Electronic ballasts
  • Switch mode power supplies
  • Switch-mode power supplies
  • Lighting
  • Battery management system
  • Audio/video equipment
  • Blocking
  • Test and measuring equipment
  • TV and monitor sets
  • Global positioning systems
Step5Bar-code shipping tag
QXK2E104KTPTZH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size Code
    5321
  • Voltage
    250V
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Height
    9.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.429 10.90mm
  • Length
    13.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    PCB, Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    QXK-ZH
  • Size / Dimension
    0.531Lx0.209W 13.50mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    5.3mm
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    10.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.413 10.50mm