  • QXL2B104KTP7FG
QXL2B104KTP7FG
advertisement
Manufacturer No:
QXL2B104KTP7FG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QXL2B104KTP7FG
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
QXL 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 125V-AC Polyester, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
QXL2B104KTP7FG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    125V
  • Size Code
    4327
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    125V
  • Height Seated (Max)
    0.606 15.40mm
  • Length
    11mm
  • Width
    6.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXL
  • Size / Dimension
    0.433Lx0.268W 11.00mmx6.80mm
  • Tolerance
    ±10%