  • QYP1H153KTP
QYP1H153KTP
advertisement
Manufacturer No:
QYP1H153KTP
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-QYP1H153KTP
Package:
Radial
Datasheet:
QYP1H153KTP
Description:
YP 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 50V-DC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
QYP1H153KTP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YP
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.138W 7.00mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    2814
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    7mm
  • Width
    3.5mm