  • R24P205S/P/X2
R24P205S/P/X2
advertisement
Manufacturer No:
R24P205S/P/X2
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-R24P205S/P/X2
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
R24P205S/P/X2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R24P205S/P/X2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-SIP Module, 4 Leads
  • Weight
    4.3g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ECONOLINE RxxP2xx (2W)
  • Size / Dimension
    0.77Lx0.39W x 0.49 H 19.5mmx9.8mmx12.5mm
  • Feature
    SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    7/4
  • JESD-30 Code
    R-XSMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    75%
  • Voltage - Isolation
    6.4kV
  • Voltage - Input (Max)
    26.4V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    400mA
  • Voltage - Input (Min)
    21.6V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    400mA
  • Output Power
    2W
  • Max Output Voltage
    5V
  • Current - Output 1
    400mA
  • Total Power Output-Max
    2W
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Height
    12.5mm
  • Width
    9.8mm