  • R2E140-AI31-30
R2E140-AI31-30
advertisement
Manufacturer No:
R2E140-AI31-30
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R2E140-AI31-30
Package:
Datasheet:
Description:
AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMPELLER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R2E140-AI31-30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Weight
    2.4lbs 1.1kg
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    158°F 70°C
  • Series
    R2E140
  • Size / Dimension
    Round - 140mm Dia
  • Feature
    Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Power (Watts)
    195W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    1.64A