  • R2S133-AE17-05
R2S133-AE17-05
advertisement
Manufacturer No:
R2S133-AE17-05
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-R2S133-AE17-05
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
EBM PAPST R2S133-AE17-05Fan Blower, Backward Curved, Single Inlet, R2E133 Series, 230 VAC, 91 mm, 165 cu.ft/min, 280 m/h
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R2S133-AE17-05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Blade
    Polyamide (PA6), Nylon 6, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -13~140°F -25°C~60°C
  • Series
    R2S133
  • Size / Dimension
    Round - 133.4mm Dia
  • Feature
    Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads with Splice Terminals
  • Power (Watts)
    34.00W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Power Rating
    36W
  • Current Rating (Amps)
    0.210A
  • Ingress Protection
    IP22
  • Depth
    91mm
  • Current Rating
    250mA
  • Frequency
    5.06kHz
  • Voltage - Rated AC
    230V
  • Approval Agency
    CCC, CE, EAC
  • Operating Supply Voltage
    230V
  • RPM
    3200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    188.0 CFM (5.26m3/min)
  • Power Consumption
    36W
  • Thermal Support Device Type
    AC FAN
  • Diameter
    133mm
  • Height
    91mm