  • R75II34704040J
R75II34704040J
advertisement
Manufacturer No:
R75II34704040J
HK JDW NO:
417-R75II34704040J
Description:
Cap Film 0.47uF 250V PP 5% (18 X 7.5 X 13.5mm) Radial 15mm 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
R75II34704040J
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    R75
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Length
    30mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    250V
  • Dissipation Factor
    0.05 %
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.535 13.60mm