  • R82EC2100SH50J
R82EC2100SH50J
advertisement
Manufacturer No:
R82EC2100SH50J
HK JDW NO:
417-R82EC2100SH50J
Datasheet:
R82EC2100SH50J
Purchasing and Inquiry
R82EC2100SH50J Overview
There is 0.197 5.00mm lead spacing on this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.
R82EC2100SH50J Features
R82EC2100SH50J Applications
There are a lot of KEMET R82EC2100SH50J applications of film capacitors.
  • Switch mode power supplies
  • Electronic ballasts
  • IGBT
  • Switch-mode power supplies
  • Blocking
  • RF Modules
  • Battery management system
  • VCO's
  • Satellite TV
  • TV and monitor sets
Step5Bar-code shipping tag
R82EC2100SH50J
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):63
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    R82
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm