  • RAC15-05SA
RAC15-05SA
advertisement
Manufacturer No:
RAC15-05SA
HK JDW NO:
655-RAC15-05SA
Package:
8-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
RAC15-05SA
Description:
CONV AC/DC 15W 5V OUT SNGL T/H
Step5Bar-code shipping tag
RAC15-05SA
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 5 Leads
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    0.251lb 113.85g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC15-A (15W)
  • Size / Dimension
    2.91Lx2.13W x 0.88 H 74.0mmx54.0mmx22.3mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    22mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P8
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    74%
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    3A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    3A
  • Output Power
    15W
  • Max Output Voltage
    5V
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Height
    22mm