  • RAC10-12SK/277
RAC10-12SK/277
advertisement
Manufacturer No:
RAC10-12SK/277
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RAC10-12SK/277
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
RAC10-12SK/277
Description:
CONV AC/DC 10W 85-305VIN 12VOUT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RAC10-12SK/277
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    65g
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC10-K/277 (10W)
  • Size / Dimension
    2.07Lx1.08W x 0.93 H 52.5mmx27.4mmx23.5mm
  • Feature
    Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P5
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    84%
  • Output Voltage
    12V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    840mA
  • Voltage - Input
    80V~305VAC
  • Output Current
    840mA
  • Output Power
    10W
  • Max Output Voltage
    12V
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height
    23mm
  • Length
    52.5mm
  • Width
    27.4mm