  • RAC10-15SB
RAC10-15SB
advertisement
Manufacturer No:
RAC10-15SB
HK JDW NO:
655-RAC10-15SB
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
RAC10-15SB
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 10W
Step5Bar-code shipping tag
RAC10-15SB
    Select All
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    333mA
  • Output Power
    10W
  • Max Output Voltage
    15V
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    667mA
  • Max Output Power
    10W
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±0.3%
  • Load Regulation
    ±0.5%
  • Height
    23.5mm
  • Width
    26.8mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    0.119lb 53.98g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RAC10-B (10W)
  • Size / Dimension
    2.06Lx1.07W x 0.94 H 52.3mmx27.2mmx23.8mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    4
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    23.5mm
  • Efficiency
    75%
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    667mA
  • Input Voltage-Nom
    115V