  • RCS060376R8FKEA
RCS060376R8FKEA
advertisement
Manufacturer No:
RCS060376R8FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCS060376R8FKEA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RCS060376R8FKEA
Description:
RCS e3 Series, Thick Film, 76.8Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RCS060376R8FKEA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    RCS e3
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    76.8Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • Length
    1.5494mm