  • REA470M1HTA-0611
REA470M1HTA-0611
advertisement
Manufacturer No:
REA470M1HTA-0611
Manufacturer:
Lelon Electronics
HK JDW NO:
3891-REA470M1HTA-0611
Description:
47μF Capacitor 20% 165mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
REA470M1HTA-0611
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Published
    2015
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Tape
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Ripple Current
    165mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    6.3mm
  • Length
    11mm