  • REC3-2405SR/H1
REC3-2405SR/H1
advertisement
Manufacturer No:
REC3-2405SR/H1
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-REC3-2405SR/H1
Package:
24-DIP Module, 12 Leads
Datasheet:
REC3-2405SR/H1
Description:
Quantity:
In Stock : 3851
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
REC3-2405SR/H1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 12 Leads
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    12g
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ECONOLINE REC3-SR (3W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.80W x 0.40 H 32.0mmx20.3mmx10.2mm
  • Feature
    SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    32mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    65%
  • Voltage - Isolation
    1kV
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    600mA
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    600mA
  • Output Power
    3W
  • Max Output Voltage
    5V
  • Current - Output 1
    600mA
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Max Output Power
    3W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    5V
  • Max Input Voltage (DC)
    27.6V
  • Min Input Voltage (DC)
    20.4V
  • Height
    10.2mm
  • Width
    20.3mm