  • REC3.5-0515DRW/R8/C
REC3.5-0515DRW/R8/C
advertisement
Manufacturer No:
REC3.5-0515DRW/R8/C
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-REC3.5-0515DRW/R8/C
Package:
24-DIP Module, 9 Leads
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
REC3.5-0515DRW/R8/C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 9 Leads
  • Weight
    14g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ECONOLINE REC3.5/R (3.5W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.80W x 0.40 H 32.0mmx20.3mmx10.2mm
  • Feature
    SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    3.5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P9
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    8kV
  • Voltage - Input (Max)
    9V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    117mA
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    117mA 117mA
  • Output Current
    117mA
  • Output Power
    3.5W
  • Max Output Voltage
    15V
  • Voltage - Output 2
  • Nominal Input Voltage
    5V
  • Height
    10.2mm