  • REC3.5-1205SRW/R8/A/CTRL
REC3.5-1205SRW/R8/A/CTRL
advertisement
Manufacturer No:
REC3.5-1205SRW/R8/A/CTRL
HK JDW NO:
655-REC3.5-1205SRW/R8/A/CTRL
Package:
24-DIP Module, 7 Leads
Step5Bar-code shipping tag
REC3.5-1205SRW/R8/A/CTRL
  • Package / Case
    24-DIP Module, 7 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    ECONOLINE REC3.5/R (3.5W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.80W x 0.40 H 32.0mmx20.3mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Max Power Dissipation
    3.5W
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24/7
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P7
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    8kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    700mA
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Output Current
    700mA
  • Output Power
    3.5W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Max Output Voltage
    5V
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Height
    10.2mm
  • Length
    32mm
  • Width
    20.3mm