  • REC5-1205SRW/H/B/SMD-R
REC5-1205SRW/H/B/SMD-R
advertisement
Manufacturer No:
REC5-1205SRW/H/B/SMD-R
HK JDW NO:
655-REC5-1205SRW/H/B/SMD-R
Package:
24-SMD Module, 18 Leads
Step5Bar-code shipping tag
REC5-1205SRW/H/B/SMD-R
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SMD Module, 18 Leads
  • Weight
    13g
  • Operating Temperature
    -40°C~75°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECONOLINE REC5 (5W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.78W x 0.44 H 32.0mmx19.9mmx11.2mm
  • Number of Terminations
    18
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Output Current
    1A
  • Output Power
    5W
  • Max Output Voltage
    5V
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Height
    10.9mm