  • REC5-2405DRW/H4/A/SMD-R
REC5-2405DRW/H4/A/SMD-R
advertisement
Manufacturer No:
REC5-2405DRW/H4/A/SMD-R
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-REC5-2405DRW/H4/A/SMD-R
Package:
24-SMD Module, 18 Leads
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
REC5-2405DRW/H4/A/SMD-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SMD Module, 18 Leads
  • Weight
    13g
  • Operating Temperature
    -40°C~75°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECONOLINE REC5 (5W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.78W x 0.44 H 32.0mmx19.9mmx11.2mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    17
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Current - Output (Max)
    500mA 500mA
  • Output Current
    500mA
  • Output Power
    5W
  • Max Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 2
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Height
    10.9mm