  • REC7.5-2405DRW/H2/A/M
REC7.5-2405DRW/H2/A/M
advertisement
Manufacturer No:
REC7.5-2405DRW/H2/A/M
HK JDW NO:
655-REC7.5-2405DRW/H2/A/M
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Description:
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
REC7.5-2405DRW/H2/A/M
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 8 Leads
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    16g
  • Operating Temperature
    -40°C~71°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ECONOLINE REC7.5 (7.5W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.80W x 0.41 H 32.0mmx20.3mmx10.5mm
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    8W
  • Max Power Dissipation
    8W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    20.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    2kV
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    750mA
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    750mA 750mA
  • Output Current
    750mA
  • Output Power
    7.5W
  • Max Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    750mA
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Max Output Power
    7.5W
  • Isolation
    Isolated
  • Current - Output 2
    750mA
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    10.5mm