  • REM10-1215D/A/CTRL
REM10-1215D/A/CTRL
advertisement
Manufacturer No:
REM10-1215D/A/CTRL
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-REM10-1215D/A/CTRL
Package:
24-DIP Module, 7 Leads
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
REM10-1215D/A/CTRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 7 Leads
  • Weight
    14g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MEDLINE REM10 (10W)
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.40 H 31.8mmx20.3mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    5kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    100mA
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Current - Output (Max)
    333mA 333mA
  • Output Current
    333mA
  • Output Power
    10W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Max Output Voltage
    15V
  • Voltage - Output 2
  • Height
    10.4mm