  • RG1608N-751-B-T5
RG1608N-751-B-T5
advertisement
Manufacturer No:
RG1608N-751-B-T5
HK JDW NO:
740-RG1608N-751-B-T5
Datasheet:
RG1608N-751-B-T5
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 750Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG1608N-751-B-T5
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    750Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1667W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm