  • RG1608V-182-W-T1
RG1608V-182-W-T1
advertisement
Manufacturer No:
RG1608V-182-W-T1
HK JDW NO:
740-RG1608V-182-W-T1
Datasheet:
RG1608V-182-W-T1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.8kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG1608V-182-W-T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.05%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    1.8kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W