  • RHC2512FT21R0
RHC2512FT21R0
advertisement
Manufacturer No:
RHC2512FT21R0
HK JDW NO:
762-RHC2512FT21R0
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
RHC2512FT21R0
Description:
FIXED RESISTOR RHC Series, Thick Film, 21Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RHC2512FT21R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RHC
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    21Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm