  • RJR50FP102M
RJR50FP102M
advertisement
Manufacturer No:
RJR50FP102M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RJR50FP102M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RJR50FP102M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Trimpot® RJ50/RJR50-Sealed
  • Size / Dimension
    Round - 0.250Dia x 0.228 H 6.35mmx5.79mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    RJR50
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39035
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Length
    4.75mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm