  • RK-1509S/H
RK-1509S/H
advertisement
Manufacturer No:
RK-1509S/H
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RK-1509S/H
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
RK-1509S/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RK-1509S/H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    7.05mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    7/4
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T7
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Input (Max)
    16.5V
  • Output Voltage
    9V
  • Max Output Current
    111mA
  • Voltage - Input (Min)
    13.5V
  • Input Voltage-Nom
    15V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    111mA
  • Output Power
    1W
  • Max Output Voltage
    9V
  • Total Power Output-Max
    1W
  • Nominal Input Voltage
    15V
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    10.2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-SIP Module, 4 Leads
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    2.8g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ECONOLINE RK (1W)
  • Size / Dimension
    0.77Lx0.28W x 0.40 H 19.7mmx7.1mmx10.2mm