  • RK73H1ETTP7R87F
RK73H1ETTP7R87F
advertisement
Manufacturer No:
RK73H1ETTP7R87F
HK JDW NO:
430-RK73H1ETTP7R87F
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RK73H1ETTP7R87F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 7.87Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RK73H1ETTP7R87F
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RK73H
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    7.87Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm