  • RL07S561GB14
RL07S561GB14
advertisement
Manufacturer No:
RL07S561GB14
HK JDW NO:
873-RL07S561GB14
Datasheet:
RL07S561GB14
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 560Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 5467
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RL07S561GB14
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
    Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    560Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Lead Length
    38.1mm
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Diameter
    2.29mm