  • RMCF0402FT2R21
RMCF0402FT2R21
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0402FT2R21
HK JDW NO:
762-RMCF0402FT2R21
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RMCF0402FT2R21
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 2.21Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 10590
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0402FT2R21
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    2.21Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm